Pobierz program w PDF: 

Pobierz repertuar PL lang en

mam oko na kulturę 1

menu

Z doskonale przyjętym brytyjskim debiutem na legendarnym WOMAD Festival, Nagrodą Niemieckich Krytyków Fonograficznych oraz ponad 400 koncertami w 19 krajach Čači Vorba postrzegana jest jako jeden z czołowych polskich wykonawców folkowych ostatnich kilku lat.

Oryginalna mieszanka potraktowanej z pasją i fachowością tradycji (cygańskiej, bałkańskiej i karpackiej), własnych kompozycji i muzycznych "remake'ów" pełnych mnóstwa nie-folkowych pomysłów czerpiących m.in. z jazzu, rocka, klasyki czy muzyki filmowej, sprawia iż muzyka Čači Vorba wymyka się utartym schematom orkiestr dętych, Balkan-beatu czy cekinowej stylizacji. Wykonywana na tradycyjnych akustycznych instrumentach "cygańska fuzja" gatunków i stylów to wielopłaszczyznowe połączenie etnicznej transowości, rockowej dynamiki, subtelnych jazzujących harmonii i psychodelicznej przestrzeni, spojone charyzmatycznym głosem solistki grupy Marii Natanson. Wokalistka i skrzypaczka w wieku kilkunastu lat porzuciła szkołę i rodzinny dom, rozpoczynając kilkuletnią samotną wędrówkę przez Karpaty w poszukiwaniu żywej muzyki tradycyjnej. Mieszkała m.in. z romskimi muzykami ze Spisza, ucząc się ich języka, pieśni oraz muzycznej wrażliwości. Dzisiaj postrzegana jest jako jedna z czołowych polskich wokalistek folkowych, swobodnie poruszając się pomiędzy różnymi tradycyjnymi technikami śpiewu, a zarazem jedna z niewielu nie-romskich artystek tworzących własne teksty i śpiewających w tym języku.
Pod koniec 2015 r., cztery lata po udanym albumie "Tajno Biav" (m.in. polski radiowy "Folkowy Fonogram Roku 2011"), grupa powróciła z nowym krążkiem, jeszcze szerzej niż dotychczas wykraczając poza to, co w nurcie folk/world-music standardowo szufladkuje się jako "Gypsy", "Balkan" czy "Carpathian". W niespełna dwa miesiące od wydania "Šatrika" odniosła duży międzynarodowy sukces – wyróżniły ją dwa czołowe brytyjskie magazyny world-music: „Froots” i „Songlines”, otrzymała nominację do kwartalnej Nagrody Niemieckich Krytyków, otrzymała wysokie notowania europejskich i światowych rankingów płytowych, zaś piosenka „Amaro kheliben” przez kilka tygodni krążyła w czołówce listy przebojów warszawskiego Radia Dla Ciebie.

 

"Šatrika" to wielobarwna, wielopłaszczyznowa opowieść, bezpańsko snująca się od Europy Wschodniej, Bałkany, przez nie istniejącą już dzielnicę cygańską w Stambule, w której sfotografowano kota z okładki, aż po Indie czy azjatyckie stepy. Od przesyconej magią poezji ludowej, twórczości romskiej poetki Papuszy, po własne teksty pisane w wielu językach. Od muzyki etnicznej, cygańskiego swinga, rumuńskiego bluesa, brzmień śródziemnomorskich, czy w zaskakujący sposób przetworzonego bałkańskiego popu, po jazz, psychodelię oraz wymykające się muzycznym definicjom własne pomysły charyzmatycznej wokalistki i skrzypaczki Marii Natanson i jej czterech muzycznych towarzyszy, razem okrzykniętych przed laty przez brytyjczyków mianem jednej z najdoskonalszych i najbardziej dynamicznych grup z naszej części Europy. Na "Šatrice" usłyszycie ich stonowanych i gwałtownych, tradycyjnych i nowoczesnych naraz, a wszystko jak zawsze w doskonałej równowadze.
Maria Natanson - śpiew, skrzypce, kabak keman
Rafał Gontarski – akordeon
Piotr Majczyna - bouzouki, mandola, gitara, śpiew
Robert Brzozowski - kontrabas
Stanisław Siedlaczek – instr. perkusyjne

www.cacivorba.pl

www.facebook.com/cacivorba www.youtube.com/user/cacivorba

Po koncercie zapraszamy na spotkanie z zespołem, które poprowadzi dziennikarz muzyczny Adam Dobrzyński.

Patronat medialny: www.folk24.pl

http://www.folk24.pl/wiesci/szczera-mowa-na-wiosne/

Konkurs folk24.pl - do zdobycia zaproszenia na koncert

http://www.folk24.pl/wydarzenia/caci-vorba-w-oko-energia-zrodel-wygraj-bilet/

Sala widowiskowa OKO, ul. Radomska 13/21 wejście C

godz. 19:00, bilety w przedsprzedaży 20 zł / w dniu koncertu 25 zł

 

 

Nowości

SPACERY PO OCHOCIE

 

OFERTA WAKACYJNA OKO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

facebook

X

Right Click

No right click