Pobierz program w PDF: 

Pobierz repertuar PL lang en

mam oko na kulturę 1

menu


W dniach 26 – 28 października w Ośrodku Kultury Ochoty OKO i Klubie Proxima odbędzie się IX edycja jedynego bluesowego festiwalu w Warszawie – International Ochota Blues Festival.


W ramach poprzednich edycji festiwalu zagrali tacy artyści jak: Ryan McGarvey, Greg Zlap, BB & The Blues Shacks, Mitch Kashmar & The Blues & Boogie Kings, Keith Dunn & Romek Puchowski, Latvian Blues Band, Czarny Pies, Magda Piskorczyk, Leszek Cichoński, Nocna Zmiana Bluesa, The Road Band, Marek Tymkoff, Sergei Kurek, Kraków Street Band, Hard Times, Joe Colombo.
W tegorocznej edycji główną gwiazdą imprezy będzie Ania Rusowicz – zdobywczyni czterech nagród muzycznych FRYDERYK, kompozytorka, autorka tekstów, osoba która przywróciła styl i muzykę lat 60-tych i 70-tych w Polsce, nagrywając 4 płyty w stylu retro, z których dwie okryły się statusem „złotych”. Koncert Ani Rusowicz i zespołu Bluesmaszyna – doświadczonego warszawsko – pruszkowskiego kwartetu, grającego bluesa, rock’n’roll’a i texas boogie, odbędzie się 28 października 2018 r. w Klubie Proxima.
W ramach festiwalu, w dniu 26 października 2018 wystąpi zespół Why Ducky - ośmioosobowa formacja, która w trakcie swojej działalności scenicznej grała na największych festiwalach bluesowych w Polsce, a jej muzyka nawiązuje do twórczości takich zespołów jak Blood Sweat & Tears, Chicago czy Tower of Power. Tego samego dnia zaprezentuje się białoruski blues rockowy kwartet The Road Dogs grający autorskie utwory w stylu funky, spokojne bluesowe ballady i standardy muzyki bluesowej. The Road Dogs występowali m.in. W Polsce, Gruzji, Serbii i Rosji. Na festiwalowym koncercie grupę zasili Michał Kielak – uznawany za jednego z najlepszych harmonijkarzy w Polsce. Na finał piątkowego wieczoru wystąpi Charli Green amerykański trębacz jazzowy pochodzący z Memphis, wraz z wybitnymi polskimi wykonawcami: Krzysztofem „Pumą” Piaseckim, Łukaszem Gorczycą i Jackiem Pelcem.
27 października 2018 r. w Sali widowiskowej Ośrodka Kultury Ochoty wystąpią trzy zespoły: „Bang on! Blues”, „Szulerzy” i „Copenhagen Slim Band”. Bang on! Blues to blues rockowy projekt z północno-wschodniej Polski, w skład którego wchodzą doświadczeni muzycy: Bogdan Topolski, Piotr Karpienia, Rafał Lemieszko, Piotr Mikulski. Zespół oprócz występów na polskich festiwalach bluesowych grał również we Francji (Bay Car Blues Festival), Niemczech, Czechach (Prerov Jazz Festival), Rosji, Litwie (Bliuzo Naktys), Łotwie (Baltic Blues Contest), Szwecji i w Norwegii (Notodden Blues Festival). Kolejnym wykonawcą podczas sobotnich festiwalowych koncertów będzie zespół Szulerzy. Muzyka wykonywana przez grupę to energetyczny rhythm and blues w stylu lat 50 i 60-tych, doprawiony szczyptą swingu i soulu. Koncerty zespołu charakteryzują się wyjątkową żywiołowością i energią, na którą nie można pozostać obojętnym. Zespół, w skład którego wchodzą: Emilia Wikarska, Marcin Szulkowski, Jacek Karpowicz, Marek Wikarski, Miłosz Szulkowski występował na najważniejszych festiwalach bluesowych w Polsce. Gwiazdą sobotniego wieczoru będzie duński zespół Copenhagen Slim Band z charyzmatycznym gitarzystą, wokalistą i autorem tekstów Nisse Thorbjørn’em. Copenhagen Slim Band dzielił scenę z amerykańskimi gwiazdami bluesa: Johnem Primerem i Lurrie Bell’em. Kwartet doskonale wykonuje chicagowskiego bluesa, ale także nie stroni od akustycznego bluesa z Delty. Twórczość zespołu to wyjątkowe połączenie emocji, tradycyjnych i nowych bluesowych brzmień.

 

 

 

Piątek 26.10.2018 g. 19.00
Why Ducky? (PL)
The Road Dogs (BY/PL)
Charli Green & Krzysztof Puma Piasecki 4 set (USA/PL)
ul. Radomska 13/21 Sala Widowiskowa Ośrodka Kultury Ochoty
Bilety: normalne 25 zł/20 zł z Kartą Warszawiaka,
Sprzedaż biletów: Ośrodek Kultury Ochoty ul. Grójecka 75, 02-094 Warszawa,
www.oko.com.pl, 22 822 48 70

Sobota 27.10.2018 g. 18.00
Bang On! Blues (PL)
Szulerzy (PL)
Copenhagen Slim Band (DK)
ul. Radomska 13/21 Sala Widowiskowa Ośrodka Kultury Ochoty
Bilety: normalne 25 zł/20 zł z Kartą Warszawiaka,
Sprzedaż biletów: Ośrodek Kultury Ochoty, ul. Grójecka 75, 02-094 Warszawa,
www.oko.com.pl, 22 822 48 70

Niedziela 28.10.2018 g. 18.00
Bluesmaszyna (PL)
Ania Rusowicz (PL)
Ul. Żwirki i Wigury 99a Klub Proxima
Bilety 40 zł,
Sprzedaż biletów: Proxima Ul. Żwirki i Wigury 99a, 02-089 Warszawa
www.klubproxima.com.pl, 22 822 30 03

 

 

 

ANIA RUSOWICZ. Lata 60-te i 70-te jak pokazuje historia nigdy nie wyjdą z mody, z tych dwóch doskonałych dekad można garściami czerpać inspiracje , a dodając do tego nutę nowoczesności tworzą się nowe trendy i style czyli muzyka vintage'owa w nowoczesnym wydaniu.

 Ania Rusowicz - polska
 wokalistka, zdobywczyni
 czterech nagród
 FRYDERYK , kompozytorka, 
tekściarka ale przede wszystkim 
osoba która na nowo przywróciła 
styl i muzykę lat 60tych i 70tych
w Polsce, nagrywając 4 płyty płyty
w stylu retro, z których dwie okryły się
 statusem „złotych”. Koncerty w 
Polsce i zagranicą, programy, 
sesje i wywiady w jej wykonaniu
 zawsze charakteryzują się
 niebywałym stylem i smakiem a
kierowane są do odbiorc y
nietuzinkowego i wymagającego.
 W roku 2015 wystąpiła na Przystanku Woodstock na którym stworzyła projekt Flower Power zarejestrowany i wydany na dvd.  W roku 2016 wokalistka wystąpiła w hicie kinowym pt.’’Sztuka kochania” a piosenka
 „W co mam wierzyć’’ w jej wykonaniu długo utrzymywała się 
na listach przebojów. Ostatnio ukazał się jej alter album pt. niXes który świadczy o wielowymiarowości twórczości Artystki. Występowała i nagrywała z takimi Artystami jak Wojtek Mazolewski, Organek czy zespół Raz Dwa Trzy. 
Działalność Ani nie ogranicza się wyłącznie do występów scenicznych, z zawodu wokalistka jest psychologiem- prowadzi warsztaty z „psychologii sceny” .

 

CHARLI GREEN – amerykański trębacz, kompozytor, aranżer. Urodził się i dorastał w Memphis USA. Współpracował z największymi muzykami jazzowymi w tym z Dexterem Gordonem, Benem Websterem, Artem Taylorem czy Lou Bennetem. Obecnie pracuje ze własną orkiestrą The Charlie Green Big Band, dla której komponuje, aranżuje i dyryguje.
Krzysztof „Puma” Piasecki – kompozytor, aranżer, pedagog-jeden z najwszechstronniejszych gitarzystów polskiej sceny muzycznej, na której jest obecny od lat ’70. Nagrał pięć płyt autorskich. Laureat Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Stypendysta Berklee College of Music  w Bostonie. W 1997r. Zdobył tytuł Najlepszego Gitarzysty Jazzowego pisma muzycznego „Gitara i Bas”. Jego koncerty cieszą się uznaniem zarówno w Polsce jak i zagranicą. Występował między innymi z Mikiem Sternem, Dave’em Wecklem, Scottem Hendersonem, Dennisem Chambersem, Allanem White’em, Cindy Blackman, Jose Feliciano, Hanną Banaszak, Krystyną Prońko, Grażyną Łobaszewską, Ewą Bem, Zbigniewem Wodeckim, Ryszardem Rynkowskim, Jarosławem Śmietaną, Zbigniewem Namysłowskim, Leszkiem Możdżerem, Zbigniewem Namysłowskim i inni
Charli Green - trąbka
Krzysztof „Puma” Piasecki - gitara
Jarosław Małys - piano
Łukasz Gorczyca - bas


 

COPENGAGEN SLIM BAND

Czy istnieje coś takiego jak duńska tradycja bluesowa? Jeśli zapytasz o to laureata duńskich nagród bluesowych Nisse'a Thorbjørna, odpowiedź brzmi: „Jasne,że tak”!

Po koncertach z amerykańskimi gwiazdami: Johnem Primerem i Lurrie Bell, Nisse Thorbjørn i jego zespół czują się jak w domu grając chicagowskiego bluesa. Ponadto ich twórczość nawiązuje również do takich wykonawców jak Leadbelly czy Robert Johnson. Całość muzyki zespołu to wyjątkowe połączenie emocji, tradycyjnych jak i nowych bluesowych brzmień. Podsumowując muzyka Copenhagen Slim Band to blues z duszą i duńskim akcentem.

 

BLUESMASZYNA – warszawsko-pruszkowski zespół bluesowy założony w 2007 roku przez Karola Lechowskiego (uczestnik The Voice of Poland 2017, trzykrotny zwycięzca Best Voice of Warsaw). Zespół zagrał kilkaset koncertów, biorąc udział na najważniejszych festiwalach i imprezach bluesowych w Polsce: Suwałki Blues Festival, Rawa Blues Festiwal, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Jimiway Blues Festival, International Ochota Blues Festival w Warszawie, Hard Rock Cafe w Warszawie, Bluesroads Festival w Krakowie, Warsaw Blues Night, Bieszczad Blues.
Zespół ma na koncie album „Blues to Siła”, składający się z autorskiego repertuaru zespołu.

W muzyce zespołu BLUESMASZYNA odnaleźć można zarówno brzmienie przedwojennego bluesa, ragtime’u, rock’n’roll’a, jak również blues rocka i texas boogie. Elementami przewodnimi brzmienia zespołu jest silny, charakterystyczny głos wokalisty, oraz pełna energii i nietypowej barwy harmonijka ustna. Koncerty przepełnione wyjątkowym kontaktem z publicznością dostarczą doskonałej zabawy, a także przeprowadzą przez ciekawą historię bluesa.

Skład zespołu:
Karol Lechowski – harmonijka, wokal
Jan Sikorski – gitara
Artur Zajączkowski – perkusja
Piotr „Lemon” Kowalski – gitara basowa
Przekonaj się jak grają prawdziwi misjonarze bluesa!

bluesmaszyna@gmail.com
https://www.facebook.com/BLUESMASZYNA/

 

BANG ON! BLUES – projekt blues-rockowy z pn.-wsch. Polski. Składa się z bardzo doświadczonych muzyków. W ramach różnych projektów grali i grają nie tylko na polskich scenach, występowali również w Irlandii, Francji (Bay Car Blues Festival), Niemczech, Czechach (Prerov Jazz Festival), Rosji, na Litwie (Bliuzo Naktys), Łotwie (Baltic Blues Contest), Szwecji i w Norwegii (Notodden Blues Festival).
Skład:
Piotr Karpienia – śpiew, gitara Bogdan Topolski – gitara Rafał Lemieszko – bass
Piotr Mikulski – perkusja
Zobacz także:
www.reverbnation.com/bangonblues
Video:
https://www.youtube.com/watch?v=JkwFr51Igr0 https://www.youtube.com/watch?v=PpMAkiHDsLo

 

SZULERZY - Grupa wykonuje energetyczny rhythm and blues w stylu lat 50 i 60-tych, doprawiony szczyptą swingu i soulu. Ten koktajl muzyczny nazwali blues’n’roll i wykonują go jako jedyni w Polsce.
 Dzięki oryginalności granej przez siebie muzyki wystąpili na największych festiwalach bluesowych (Jimiway Blues Festival, 2x na Olsztyńskich Nocach Bluesowych, 3x podczas Warsaw Blues Night, 3x na Blues Express Festival, 4x na Przeworsk Blues Festival, Suwałki Blues Festival, Toruń Blues Meeting, Polish Boogie Festival, Blues Nad Odrą,Toruń Harmonica Bridge, itd.). Na koncie mają również występy w tak nietypowych miejsach jak: pływająca barka, jeżdzący autobus i tramwaj, klub LGBT, kościół, czy więzienie... A część muzyków grupy miała okazję zagrać na lotnisku Okęcie dla samego Raya Charlesa, podczas Jego wizyty w Polsce. Zespół wystąpił w programie "Must Be The Music - Tylko Muzyka", gdzie zebrał entuzjastyczne oceny Jury (szeroki finał 2012 r.) i zdobył dużą, ogólnopolską popularność.
SZULERZY wzięli udział w nagraniu płyt w hołdzie dla Ryśka Skibińskiego "TRIBUTE TO SKIBA"(2004 i 2013), projekcie "POLISH BLUES SESSION" (płyta w 2009) oraz znaleźli się na nagrodzonej "ANTOLOGII POLSKIEGO BLUESA" (części I, II i III) z udziałem najlepszych polskich bluesmanów. Każdy z muzyków ma za sobą ogromne doświadczenie, a na koncie występy gościnnie u innych muzyków, np. perkusista Miłosz Szulkowski był częścią zespołu amerykańskiego muzyka bluesowego Johna Cliftona podczas jego europejskiej trasy w 2015 roku, od 3 lat gra też w zespole Boogie Boys.
skład zespołu:
Emilia Wikarska - śpiew
Marcin Szulkowski - gitara
Jacek Karpowicz - harmonijka
Marek Wikarski - gitara basowa, kontrabas
Miłosz Szulkowski – perkusja

dyskografia:
CD "Bez Ciebie" (2003)
CD "Pilnuj się!" (2005)
CD "Koniec tygodnia" (2008)
CD "Gra w piki daje wyniki" (2009)
CD "Blues'n'roll" (2012)
CD "Życie zaczyna się w piątek" (2014)

 

THE ROAD DOGS (Mińsk, Białoruś) - to blues-rockowy kwartet założony w 2007 roku. Zespół gra autorskie utwory w stylu funky, spokojne bluesowe ballady i standardy muzyki bluesowej. Dyskografia zespołu, to dwie studyjne płyty. Często gościli na festiwalach, m.in. W Polsce, Gruzji, Serbii, Rosji i na Białorusi. W Polsce, grupę zasili Michał Kielak na harmonijce ustnej.

 

WHY DUCKY? zadebiutowali podczas V Spring Blues Night w 2002r. Zespół skupia doświadczonych muzyków, grających przedtem w takich formacjach jak Old Timers, Blues Market, Sex Piwo i Rock'n'roll, Bloose Connection, Antykwariat, Regeneracja, biorących udział w wielu znaczących festiwalach muzycznych (Olsztyńskie Noce Bluesowe, Bydgoszcz-Toruń Harmonica Bridge, Blues&Folk festiwal w Bydgoszczy, Lauba Pełno Bluesa, Blues Express Festival, Blues na Dołku, Spring Blues Night i Festiwal w Węgorzewie).

Jako Why Ducky? grali obok takich sław jak: John "Broadway" Tucker, Carlos Johnson, Stan Skibby, Leszek Cichoński, Wojciech Karolak, Tomasz Szukalski, Loud Jazz Band, PiR2, Ragtime Duo & Company, Kasa Chorych, Dżem im wielu wielu innych. Muzyka jaką wykonują to przykład radosnego grania z wyraźnymi elementami bluesa, rock'n'rolla i boogie. Są doskonale przyjmowani przez publiczność na koncertach, zarówno plenerowych jak też tych małych, kameralnych w klubach. Lata praktyki, rutyna i obycie sceniczne sprawia, że zespół bardzo łatwo nawiązuje kontakt z publicznością. Why Ducky? to lekko zakręcony eksperyment muzyczno - towarzyski, takie… pozytywne wibratory rock’n’rollowe :)
Muzyka jaką wykonują to przykład radosnego grania z wyra?nymi elementami bluesa i funky. Inspirują się m.in. twórczości? Tower of Power, Blood Sweat & Tears, Chicago.
 
Stanisław Antośkiewicz - wokal, harmonijka
Wojciech Jabłoński - saksofon barytonowy
Przemysław Korpalski - trąbka
Daniel „ Danny” Grzeszykowski - saksofon tenorowy
Artur Mikołajski - organy Hammonda, piano
Sławomir Burakowski - gitara
Piotr „ Lemon” Kowalski - gitara basowa
Jarek Gaś - perkusja

 

facebook

X

Right Click

No right click